مانیتورهای آتش نشانی

مانیتور آتش نشانی یک جت آبی با ظرفیت بالاست که قابلیت کنترل اطفای حریق دستی یا سیستم های حفاظت اتوماتیک آتش را داراست. از مانیتورهای آتش نشانی بیشتر در قایق های آتش نشانی، یدک کش ها و کامیون های آتش نشانی بزرگ جهت اطفای حریق دستی استفاده می شود.

همچنین برای محافظت از آتش در مکان هایی مانند آشیانه ی هواپیما، سکوهای فرود هلیکوپتر و در کنار سیستم اعلام حریق فرودگاه به عنوان سیستم حفاظت از آتش ثابت نصب می شوند.

بر خلاف شلنگ های آتش نشانی که برای استفاده معمولا نیازمند به چند اپراتور هستند، اکثر مانیتورهای آتش نشانی، توسط یک اپراتورهدایت میشوند. این مانیتورها را میتوان هم به صورت سیستم های ثابت و هم قابل حمل قرار داد. مانیتور‌های قابل حمل یا همان مانیتور پرتابل آتش نشانی، این قابلیت را به اپراتور میدهد که جهت اسلحه آن را تنظیم نموده و با خیال آسوده به کارهای مهم دیگر بپردازد.

در میزان آب خروجی از نازل های آتش نشانی و شلنگ های دستی برای تخلیه، محدودیت هایی وجود دارد، که این میزان معمولا 1000 لیتر در دقیقه است. در جریان های بالاتر، ممکن است رانش به سمت عقب اتفاق بیفتد که باعث میشود آتش نشانان نتوانند به طور ایمن از این تجهیزات استفاده کنند. به همین خاطر، نازل های دستی بُرد محدودی دارند و در نتیجه کارآیی آن ها نیز محدود است.

برای اطفای حریق های بزرگ تر که مقدار بسیاری تشعشعات و حرارت از خود ساطع می کنند، لازم است آب یا فوم به مقدار کافی و از فاصله ایمن پرتاب شود. همانطور که گفتیم، انجام این کار با استفاده از نازل ها و شلنگ های آتش نشانی غیرممکن است.

در اینجا مانیتور آتش نشانی راه حلی ارائه می دهد، زیرا میتواند آب و فوم را به فاصله دورتری پخش کند و قابلیت نصب شدن آن نیز باعث می شود نسبت به تجهیزات اطفای حریق دستی ایمن تر باشد و آتش‌نشانان میتوانند بدون احتمال رانش به عقب هنگام پاشش آب یا فوم، نسبت به اطفای حریق اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *